להורות

שו"ת עם רבני ומומחי מכון דורות

כאן תוכלו לשאול אותנו כל שאלה בנושאי, פוריות, רפואה והלכה וכמו כן שאלות טכניות ובירורים על פעילות המכון.

שאלה

יש לנו תור לבדיקת זרע ועלינו להביא זרע למעבדה בשעה 10 בבוקר בקונדום הלכתי השאלה היא האם מותר לנו לקיים יחסי אישות בשעות היום כשיש אור בחוץ?

תשובה

מותר במקום צורך לקיים יחסי אישות ביום רק כתבו הפוסקים שצריך שיהיה חדר אפל כלומר להחשיך את החדר לגמרי שלא יגיע אור מבחוץ או מחדר אחר ואז במה שלכם שאין ברירה מותר לקיים יחסי אישות.

שאלה

אני בהריון ראשון, סובלת מסוכרת הריון ומטופלת באינסולין היום הייתי בביקורת במרפאת הריון בסיכון והרופא המליץ לי על זירוז בשבוע 38 מה עלי לעשות?

תשובה

מבחינה הלכתית אם יש המלצה רפואית לעשות זירוז בגלל סיכון לאשה או לעובר מותר ואף רצוי לעשות זירוז ולכן במקרה שלך שיש המלצה רפואית לעשות זירוז בגלל חשש לפרע כתפיים עלייך לשמוע לקול הרופאים בזה.

שאלה

אני כעת באמצע מחזור טיפול של הפריה חוץ גופית ואני מזריקה כל יום זריקות של גונאל אף – שאלתי היא אם מחר בשבת מותר לי להזריק את הזריקה?

תשובה

זריקות אלו הם תת עוריות ואין ודאות שיצא דם ולכן מותר לך להזריק אותם בשבת ללא כל חשש של חילול שבת, רק צריך להזהר מאיסור סוחט בהכנה של המקום המוזרק עם האלכוהול.

שאלה

אני נשואה כחצי שנה ועדיין לא זכיתי להיפקד אני מקבלת וסת כל 24 יום הייתי אצל הרופא והוא אמר שהביוץ יוצא באמצע השבעה נקיים ולכן המליץ לי לפנות לרב כדי שיתיר לי לטבול בלי שבעה נקיים מה הרב אומר על כך?

תשובה

ראשית יש להבהיר שאין היתר הלכתי כלל לטבול לפני ספירת שבעה נקיים כדת וכדין, בקשר לבעייה שהביוץ יוצא באמצע השבעה נקיים – ישנו פתרון תרופתי פשוט לכך. עלייך לפנות למכון ולקבל את כל המידע שיוכל לעזור לך להרות בעז"ה.

שאלה

אנו נשואים שנה וחצי ללא ילדים והיינו היום אצל רופא הפריון שהפנה את שנינו לבדיקות – את אשתי לבדיקות דם ואולטרסאונד ואותי לבדיקת זרע. ובכן שאלתי אם מותר לי לעשות בדיקת זרע ואם כן כיצד אבצע אותה?

תשובה

התשובה לשאלתך תלויה בכמה נתונים חשובים שעלי לדעת כדי שאוכל לתת לך מענה הלכתי ורפואי הולם ולכן אמליץ לך לפנות למכון לייעוץ עם רב כדי שתקבל מענה לגבי ההיתר לבדיקת זרע וכן צורת מתן הזרע מבחינה הלכתית.

שאלה

הציעו לי ולבעלי לעשות בדיקות סקר גנטיות קודם ההריון רציתי לדעת מה דעת ההלכה בזה?

תשובה

בהחלט רצוי מאוד גם מבחינה הלכתית לבצע בדיקות סקר גנטיות כדי לגלות נשאות גנטית למחלות תורשתיות ובכך למנוע הולדת ילדים חולים. גם אם ימצא שבני הזוג שניהם או כל אחד לחוד נשא למחלה גנטית יש דרכים רפואיות והלכתיות להביא ילדים בריאים לעולם.

שאלה

אני בת 45 והתקשרו אלי ממחלקת הפריה חוץ גופית ושאלו אותי אם אני מעוניינת לשלם עבור המשך הקפאת העוברים שיש לי שם ואם לא ישמידו אותם מה עלי לעשות?

תשובה

לפעמים יש לזוג אירועים לא צפויים בחייו שבגינם הוא מחליט להביא עוד ילדים לעולם לכן כדאי לך לחשוב היטב על משמעות השמדת העוברים. אם את בטוחה שלא תעשי בהם שימוש בעתיד מותר לך מבחינה הלכתית לא להמשיך את הקפאתם ובכך לגרום להשמדתם.

שאלה

לצערי אני סובל מאזוספרמיה (חוסר מוחלט של תאי זרע) והרופא פריון ממליץ על ניתוח להפקת זרע מהאשך (מיקרוטסה) בו פותחים את האשך ונוטלים ממנו דגימה לצורך חיפוש זרע – שאלתי אם אין בזה חשש של איסור פצוע דכא?

תשובה

רוב ככל הפוסקים התירו לבצע ניתוח כעין זה ואין בזה חשש של פצוע דכא מכמה סיבות א. כיון שהאשך מתרפא והנקב נסתם ועוד שפעולה של פצוע דכא שהתורה אסרה הוא פעולה הגורמת לעיקור אבל כאן אדרבה הניתוח גורם להבאת ילדים לעולם, בכל מקרה לפעמים יש פתרונות לפני ניתוח, וגם בניתוח עצמו יש שיטות שונות

שאלה

היום בצהרים עשו לי שאיבת ביציות ולאחר השאיבה ראיתי מעט כתמים אדומים האם אני טמאה?

תשובה

מעט דם שיוצא לאחר השאיבה הינו דם פצע שנובע מהחדרת מחט השאיבה לדופן הנרתיק ולכן דם זה אינו אוסר

שאלה

עשיתי אולטרסאונד וגינלי לצורך מעקב זקיקים והטכנאית אמרה שראתה דם על המתמר האם אני אסורה

תשובה

ראיית דם על המתמר נחשבת כמו ראיית דם בבדיקה ולכן יש לאסור כל שנראה דם על המתמר אא"כ בודקת טהרה תבדוק ותראה שיש פצע וכיו"ב

שאלה

נולד לי ילד מתרומת ביצית (מגויה) האם הילד יהודי או שצריך להעביר אותו גיור לחומרא?

תשובה

בדבר זה יש מחלוקת גדולה, דעתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל היתה שהעיקר להלכה שהולכים אחרי בעלת הביצית, ולכן הילד צריך לעבור גיור לחומרא. פרטים כיצד לעשות והיכן ניתן לקבל במוקד הטלפוני במכון בטלפון 037412111.

שאלה

האם מותר או מומלץ לעשות בדיקת סקירת מערכות?

תשובה

בדיקת סקירת מערכות הרגילה אשר מתבצעת בשבועות 20-23 הינה בדיקה חשובה מאד אשר עשויה לעזור ולסייע באיתור וטיפול בבעיות שונות בעובר ו/או בהיריון שבעקבותם יידרש טיפול רפואי מציל חיים (ללא הפסקת הריון). הבדיקה עצמה אינה פולשנית ומדובר באולטרה סאונד חיצוני ואין בה כלל סכנה.

שליחת שאלה לרב

הערה והבהרה חשובה!

כחלק מהתשובות ההלכתיות עלול להשתמע הוראות רפואיות, חשוב להבהיר כי אין בכל האמור משום ייעוץ רפואי, לקבלת ייעוץ רפואי יש לפנות לרופא מוסמך, וכל פעולה רפואית שאיננה בהנחיית רופא מוסמך איננה באחריות המכון.